Haber

Fener Rum Patriği Bartholomeos, Hristiyan inancına göre İsa’nın doğumunu ve vaftizini kutladı

İsa Mesih’in Hıristiyan inancına göre doğumunun ve vaftizinin 2024’üncü yılı münasebetiyle Bursa’nın Mudanya ilçesinde düzenlenen törene FENER Rum Patriği Bartholomeos başkanlık etti.

Hıristiyan inancına göre Hz. İsa’nın doğum ve vaftiz yıl dönümü, Tirilye Kültür Merkezi’nde düzenlenen ayin ve denizden haç yapma töreniyle kutlandı. Eski adı Hagios Basileios Kilisesi olan Tirilye Kültür Merkezi’nde düzenlenen törene Fener Rum Patriği Bartholomeos başkanlık etti. Törene Yunanistan’dan gelen misafirlerin yanı sıra Bursa ve çevre illerden gelen Rum Ortodoks cemaati mensupları da katıldı. Ziyaretçilerin mum yakıp dualara eşlik ettiği töreni yöneten Bartholomeos, törenin ardından Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz ve Tirilye halkına teşekkür etti. Bartholomeos’la birlikte ayine katılanlar daha sonra Tirilye sahiline yürüdü. Patrik Bartholomeos buradan suya bir haç attı. Denizden haç yapma ritüelinin ardından katılımcılar, Tarihi Taş Mektebi’nde düzenlenen müzik konserini izledi. Bartholomew, etkinlikte yaptığı konuşmada, Theofania töreninde bir kez daha buluşmaktan memnuniyet duyduklarını söyledi.

‘DÜNYADA ‘BARIŞ’ KELİMESİNİN ANLAMINI BULMAK ZOR HALE GELMİŞTİ’

Karşılıklı dostluğun, barışın ve birliğin geliştirilmesi amacıyla düzenlenen toplantının önemine değinen Fener Rum Patriği Bartholomeos, savaşlara dikkat çekerek, “Günümüz dünyasında ‘barış’ kelimesinin karşılığını bulmak ne yazık ki zorlaştı. Aydınlanma geleneğinin en önemli ismi 19. yüzyıl düşünürlerinden Alman filozof Immanuel Kant’tır.” “Ayrıca, sonsuz barışın temel koşullarının, insanların akıllı ve ahlaklı bir yapıya kavuşmasıyla mümkün olacağını söylüyor” dedi.

Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz da birlik ve beraberlik mesajları vererek, “Bütün dünya halklarının kardeşliğini savunan biri olarak barışın ve kardeşliğin başkenti Mudanya’nın kapıları herkese açık. Sahip çıkmaya devam edeceğiz. Kültürlerin kardeşliği Mudanya’da yaşanıyor.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu